Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
Bajuu...
poezi dashurie
-LARG-

Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
shume largë je .
Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
buzët e mija të përvluara nga etja ,
e vallë kur do ta shuaj këtë etje ???
Syri të kërkon, s'të gjen ,
vetëm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijëra kilometra largë neshë ,
Për ne nuk ka ndarje , por durim .
Jeta, dhurat e natyrës.

Dashuria, dhutat e jetës,

Puthja, dhurat e dashuris.

Fundi i të qeshurit është mërzija.

Fryti i të qarit është ngushllimi.

Bukuria e njeriut përbëhet

nga bukuria e fjalës që flet.
Do ta dish se sa te dua?

Heshtjen e ke pyetur valle?

I beson gojes e zemres qe te do aq shume
e papritur cdo gje ne kete
bote te ndale?

Te ngrij mbi fjale....................
...mbi fjale qe shume njerez flasin verdalle,

mbi fjale qe ste lene te me degjosh zerin e mekur....
fjale te mekura mbi trotuar....

Te ngrij fjale e gjore me mallkim te dhene mbi buze,
se zemer duhet te shohesh se kujtimi eshte kujtim
dhe sdo te kete jete me kurre.........

I beson eres kur valevidet e hedh tutje gjethe e ngadale kur hedh hapin ti
shoh trishtim e kete sta lejoj kurre...

Doren ma shtrengo fort kur mbi trotuare
te dy ecim heshtur pa fjale .....

Mos fillo te qash kur me sheh ne sy
e kupton se sa shume prane teje jam...
>>>>> PAS VDEKJES SIME<<<<<
Nese prape kthehem pas vdekjes
Dashurine zemren dhuroma Por mos qaj qe u ktheva hije
Sepse une te du akoma Shiko lulen si u tha
Edhe zemra qenka nda Shikoj buzet si me jane krisur
Emrin tend tue peshperitur Marr fletoren te shkruaj
e Shfletoj fleta fleta Ne mes te saj pashe nje zemer
emrin tend aty e gjeta Nuk pajtohem qe me ty
te mbetemi vetem miq se zemra me nuk me duroi
gati sa nuk vdiq Kisha nje deshire ne jete
por ajo kurr smu plotesua veq nje here te kisha prane
dhe te bej me ty qte dua Lexoj ne nje Epitaf
mbi varr te vendosur ishte i shkruar emri yt
aty te kishin varrosur Kisha dhimbje ne koke
kur per ty mendova mir po kur te pashe
menjehere u sherova Trupin ma therre
zemren ma ke ngrene lekuren ma rrjepe
zjarrin ma ke vene Kur te thone se shkova
ne nje rruge pa kthim berja hallall zemres
se me nuk ka kthim Kur te thone se jam kthyer
nga nje jete e amshuar erdha te shoh dhe njehere
se shum te kam dashuruar Ti zemres time
nje borgj i ke mbete qe hyre dhe ja more
dashnine e vertete Ne nje nate te qete
nje zemer po qane vuaj une permallshem
qe rruget na u ndane Nese ke nje zemer
ndaje bashk me mua nese ke nje fjale
me thuaj te DUA Nese me gjen duke qare
te lutem fshima lotin nese lotet mu me vrasin
per te me ngjalle ,lute zotin Emrin tend me gjak
gjithkund e kam shkruar vetem e vetem zemra
kurr mos me te harruar Te lutem tregom drejt
pse ske zemrer te me dashurosh
a e din se ne kete bote veq nje jete do te jetosh
Ne token e bekuar e jetojme nje jete
une dhe zemra ime pa dashuri te vertete
Edhe lotet e syrit qe token e bene det
me kujtuan se ti ne zemer me ke mbete
Nese me vret zemren ti me ate dore
mbi varrin tim te vetmuar me sjell nje kurore
Rrethoje kuroren me lulkuqe si zjarri
dhe kujto dashurine qe tash jeton te varri
Nese zemren ti ma then e nuk ka aspak meshire
dije se ne librin e jetes pergjithmone je e fshire
Dashurine time ye plote sikur zemer
nuk dua ta ndaje per secilen femer
Ne zemren time ti ende jeton
veq dashuria jote plaget mi sheron
Nese te rrjedhin lotet e smundesh me i ndale
perkulu para meje ndoshta gabimin ta fale
Falja nje lot shpreses kujtimit qe mban
falja nje lot syrit dhe zemres qe po qan
Mos me bjer ne gjunj mos me kerko falje
sepse u dasht heret te mendosh per ndarje
Ndoshta ne boten tjeter do te digjesh ne zjarr
atehere te bie ne mend te gjalle kur me shtyre ne varr
Valle a te pajtohem veq me nje pakice
valle si te harroj se ishe laperice
Valle si ta kthej tash jeten nga fillimi
kur nuk kam me shpresa se ka ardhe mbarimi
s'jetohet me shprese s'jetohet me valle
s'jetohet me harrese por me dhimbje e malle
Te dhez nje cigare s'mund se nuk e pi
te therras ne emer emrin nuk ta di
Te shkoj nga kjo bote jo se ty po te pres
Ne preherin tend dua qe te vdes
Vdekja eshte nder nese vdes mbi ty
Nese dora jote mi mbyll keta sy
Tash erdhi fundi sdi si me u ndare
Mbetet lamtumira dashuri e pare
60 sekonda ne minut mendoj per ty
60 minuta ne or jam me ty
7 dit te javes merzitem per ty
365 te vitit te dua vetem ty.

pee mesim asgje nuk di per dashuri ta bej 8 me 2
un te dua ti sme don kom vendos me ba nje operacion met hjek nga zemra se po me pengon ket do ta shfaq edhe ne televizion le ta din gjith bota se si po vepron...:
Ti je keshtu si je gatuar dreqi a zoti vendosi te ecim kesaj ruge mase pa kthim dhe une nje vajze pa force te te fal te te gjykoj gje qe nuk pata deshir se ti je keshtu siq je gatuar njeri pa ndjenja por pa fajin tim
Nga jeta deshta sinqeritet dhe qetesi nga bota deshta paq dhe lumturi kurse nga ty do te doja nje dashuri se kjo bot eshte vetem nje ejo dy...
ZEMRA-OFFLINE.JETA-AWAY.SHPIRTI-BUSY.DASHURIA-ONLINE.....
Vuajtje dhe merzi,po mendoj per ty un ne vetmi,lot dhe vetem lot,po mendoj per ty,dhe ste harroj dot,nese e kupton nje dit vuajtjen qe kisha per ty,do ta kuptosh se te kam dasht,dhe te dua perseri,dhe as vdekja sdo me ndaj nga ti.
Ndahet zemra ne dy pjes,ti largohesh e un pot pres,pa ty zemra nuk behet kurr e plot,pa ty zemra nuk jeton dot
jam nje fragment i kohes tende
qe smu kushtua kurre mua
jam nje nder ato gjera
qe me perbuzje thua si dua
jam yll i zjarrte e i bukur
qe ne qiellin tend s'ekziston
jam nje ender e jotja
qe akoma pa filluar mbaron
jam fjala e pathene nga ti
jam perralle kenge a poeme
gjthcka mund te jem per ty
por kurre......ajo cfare dua te jem!
SA LEHTE TE DUKET TY,TE GENJESH NJE FEMER,SA LEHT TE DUKET TY ,TE THESH NJE ZEMER,TE SHKATERROSH NJE RINI QE STE PERKET TY,TE SJELLESH NJE VUAJTJE QE SE PERJETON TI,TE JESH MBRET I DIKUJT TJETER KETE DESHIRON TE JESH TI?
Me ke harru
me ke lendu
je largu
me ke shkatrru
me ke then te du
tani me smendon per mu
ste kam kuptu
cfar dashurie
kishe ti per mu
apo doje jeten
per tma shkatrru
un te du
edhe pse ti
je largu.
Ne enderr me erdhe mbrem
me puthe edhe shkove
me perkedhele floket ngadale
prane vetes me afrove..
Sa gjate me mbajte ne perqafim
nen afshin eputhjeve te tua
ne syte etu verehej nje shkelqim
nga buzet qe digjeshin si prush
lehte me pershperisje
te dua shpirti im te dua..!
ZHGENJIM...hera e pare qe ndjej dhimbjen e loteve ne syt e mi.ZHGENJIM..ndjej dhimbje ne tru, shpirti klithet, nga dhimbja lengon..ZHGENJIM..vjen ashtu pa pritur dhe ndjenjat i copton.
Shko se dikush tjeter po te pret
Shko se nje zemer tjeter te therret
Shko e me le vetem te vuaj ...
Shko sepse Zoti keshtu e paska shkruar
Shko e me le vetem te qaj
Shko sepse ti nuk ke faj ...
Shko e buzeqeshi dikuj tjeter
Une do te rri ketu te digjem e te tretem
Shko se e tille eshte kjo bote
Shko e mos derdh asnje lot...
Shko e prape me duaj
Shko por lamtumire mos me thuaj .
Harroje dashurin ton,me harro dhe mua,me nuk ja vlen ne te dy me vazhdua,harroje puthjen time,harroje fjalen te dua,mos mendo fare per mua,per jeten ton mos me enderrua,ti japim fund dashuris ton,ti jap fund un jetes time,se edhe e vdekur ti do jesh zemra ime,do shkoj duke qesh ne varrin tim,se do te mbaj ty ne trupim tim,ti vazhdo jeto, jeto jeten tende,me ate vajz qe i dhe dashurin tende.
LAMTUMIR>>nuk dua qe per mua.ti te kesh meshir,kur pate zemer te me thuash LAMTUMIRE.Mos me thuaj me vjen keq,qe ta shkaterrova jeten,propozoj qe keqardhjen ,ta ruash per vete.Sepse ende nuk jam bere,per mua te kesh meshire,rezervoje per diten ,kur te them lamtumire.
Nese do te me gjuash ne zemer..
shikoje mire shenjestren, aty je ti!Duaj nese do te te duan,
jeto nese do te te duan,
qaj nese do te te duan,
shume gjerat behen qe te na duan..
.por ne fund te fundit mikesha jote
me e mire mbetet Vetmia!

Shpirt, cdo minute me ty
eshte jete e vertete,
cdo minute pa ty eshte
shprese per te jetuar.

Ashtu sikurse larva behet
flutur, me siguri edhe ti do
te behesh engjell...
eshte vetem ceshtje kohe...

Po fle...te shoh, me deshiren tende
per te bere shaka, buzeqeshjen
tende tek buzet e tua...kthehesh
drejt meje...me qesh..
me perkedhel fytyren..
isha ne zemren tende,
nuk mund ta besoja!!!
Nje susurime me zgjoi
dhe me beri te ditur se
ishte thjesht nje enderr, me
zemren te mbushur gjithe
dashuri perqafoj jastekun fort
duke shpresuar te kthehem serish
tek ajo enderr...duke shpresuar qe
nje dite te behet realitet.

Qesh me gervishjet e dashurise,
ai qe nuk ka provuar asnjehere
nje plage te saj.

Si hena je i bukur,
je i mrekullueshem,
je i vetem. Si hena ndricon
me pranine tende gjithcka qe
rrethon. Si hena do te shihja per
ore e ore bukurine tende deri sa te
zhdukej pertej boshllikut dhe
te prisja deri sa te shfaqesh
serisht, te imagjinoj afer meje
, me driten e syve te tu qe
ndricojne te mite, por je kaq
larg, pothuajse i paarritshem.

Nje dite i dashuri
im me pyeti nqs e dija cdo
te thoshte melankoli? Dhe une iu pergjigja
: " eshte personi qe me ben
shoqeri kur nuk je ti afer meje "
Largesia eshte armiku
i vertete i te dashuruarve...
por eshte dhe ajo qe me shume
nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...

U semura nga zemra
dhe duhet te beja nje
operacion te veshtire vetem pas
shume kohe munda te dal nga spitali
dhe te shkoja tek dashuria ime
e vetme! Hyra ne shtepine e tij.
Pash ne te gjitha dhomat
por nuk e gjeta ne asnje vend...
hyra ne dhomen e tij dhe mbi
komodine gjeta nje bilete
ne te cilen shkruhej: JAM
I GEZUAR QE ZEMRA IME ESHTE BRENDA TEJE!
Nese do ta dije sa shume te
dua do te ulje syte qe te mos
shihje sa me ben te vuaj.
Edhe zogjte e qiellit ndaluan,
kur...pane syte e tu...dhe, ne nje
hapesire pezull ne kohe...harruan
te fluturojne!
Pash nje lule dhe mendova
: erdhi pranvera...Pash shiun
dhe mendova: Dikush atje lart po qan...
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova:
Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi...
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund
e kuptova se kam akoma
nje arsye per te jetuar.
Me mire te humbesh jeten
per urrejtje, se sa te largosh
vdekjen ne pritje te dashurise tende!Ti, nuk je e bukur sa
te tjeret sepse te tjeret nuk
diten te shohin pertej...ne embelsine
tende te pafund!!! TE DUA SHUME SHPIRT.

Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi
yt me ate te kapur prej dore qe dilnit
nga jeta ime....pas kesaj...asgje...
Do te desha te shija me ty, lindjen
e nje dite te re dhe ta jetoja ne
krahet e tu vazhdimin e saj...
Nese do te me duhet te zgjidhja
mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.Kam besuar se kam dashur shume
persona...por vetem tani qe te
humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua
.....je ti..... i vetmi! Te dua!

Nese qielli do te ishte leter
dhe deti do te ishte boje,
do te pikturoja sa shume te dua!
Momentet e bukura nuk
i ndjen kur i jeton, por vetem kur
i kujton me nostalgji...
Syte e tu si te nje maceje
jane per mua nje gervishtje
ne zemer.

Qe kur buzet e mia butesisht
takuan te tuat...cdo moment gri
u ndricua me gezim, fale rrezeve te
dashurise nga zemra jote per mua.
Do desha te shkrihesha ne trupin
tend, si bore ne diell, per te reshkitur
embelsisht pergjate shpatullave te tua
dhe per t'u zhdukur vetem pasi te te
kem peshperitur sa shume te dua.
Ajo qe behet per dashurine
eshte pertej te mires dhe te keqes.

Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do
"Te dua", kur e di qe keto fjale mund
te te bejne ta humbesh pergjithmone.

Me duart e mia do te desha te te
coja ne parajse, por kur te shoh,
je ti qe me sjell parajsen ne mendje.
Nuk kam puthur kurre asnje, por
shume me thane se eshte shume bukur!
Mora nje trendafil dhe per
te mos e lenduar e vendosa ne
zemren time.Tani ta dhuroj ty qe
je dashuria ime e pafund.
Emocionet e dashurise jane ethe
te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr
Nese dashuria do te kishte ze,
zemra ime do te kendonte perjete.
Je fjala qe vjen me pas cdo gjeje.
Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

Pasuria nuk te jep dashuri,
por dashuria na ben te pasur.

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe
mendja jote thone te njejten gje.
Nese eshte e bere me dashuri,
asgje nuk eshte mekat.